آیا جعل در اسناد گواهی تحصیلی دانشگاه آزاد، جعل در سند رسمی محسوب می‌شود؟

پرسش:

آیا جعل در اسناد گواهی تحصیلی دانشگاه آزاد، جعل در سند رسمی محسوب می‌شود؟

پاسخ:

الف) نظر اکثریت

جعل در اسناد گواهی تحصیلی دانشگاه آزاد جـعـل در سـنـد رسـمـی مـحـسوب نمی‌شود؛ زیرا قانون‌گذار سندی را سند رسمی دانسته که دارای علایم و نشان‌های دولتی باشد، در حالی که دانشگاه آزاد فاقد این علایم بوده و یک سازمان غیردولتی است.                                                                                       

ب) نظر اقلیت

جعل اسناد دانشگاه آزاد جعل در سند رسمی است؛ زیرا سند رسمی سندی است که به موجب قانون به طور رسمی ثبت شده باشد و قیدی بر دولتی بودن آن نیست.

نظریه گروه

جــعــــل مـــدارک اشــتــغـــال بـــه تــحــصــیـــل یـــا فـارغ‌الـتـحـصـیـلـی، تـأیـیـدیـه، ریـز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور و ارزش‌نامه‌های تحصیلی خارجی، مشمول مقررات خاص ماده ۵۲۷ قانون مـجـازات اسـلامـی مـی‌گردد و در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمان‌ها و مؤسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی بوده یا به نحوی از انحا در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی مزبور شرکت داشته باشد، به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌شود. برابر مقررات ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، سند رسمی سندی است که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر مأموران رسمی در حدود صلاحیت آنها و طبق مقررات قانونی تنظیم گردیده باشد، در حالی که اسناد تنظیم شده توسط مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی فاقد چنین خصوصیتی می‌باشند. بنابراین جعل در اسناد دانشگاه مزبور، جعل اسناد رسمی محسوب نمی‌شود.

نشست قضایی دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.