تلقی نادرست از چک کیفری یا به اصطلاح چک روز

تصور برخی از مردم عادی اینگونه است که هر گاه چک در تاریخ مندرج در متن آن به بانک ارائه گردد و به علت کسر یا فقدان موجودی در همان تاریخ, گواهی عدم پرداخت صادر شود, چک واجد وصف کیفری و به اصطلاح چک روز تلقی خواهد شد و صادر کننده چک مورد تعقیب کیفری قرار می گیرد؛ در غیر این صورت چک حقوقی خواهد شد و به همین منظور ترجیح می دهند که گواهی عدم پرداخت نیز در همان روز تاریخ چک صادر گردد.

در طول هفده سال وکالت خود بارها این موضوع را دیده و شنیده ام و در دفتر وکالت یا راهروی دادگستری مورد پرسش این موضوع قرار گرفته و می گیرم.

در حالیکه این پندار صحیح نیست. برابر ماده ۱۱ قانون صدور چک مصوب ۵۵/۴/۱۶ با اصلاحات بعدی, دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور چک, مهلت مراجعه به بانک را دارد و ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت, حق شکایت کیفری خواهد داشت.

بنابراین در فرضی که چک مشمول ماده ۱۳ قانون مزبور (چک سفید امضاء, مشروط, تضمینی, چک بدون تاریخ و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد) قرار  نگیرد؛ چک صادره دارای وصف کیفری و اصطلاحاً چک روز تلقی می شود و به شرح پیش گفته, دارنده چک می تواند ظرف مهلت مقرر به بانک مراجعه نماید و لذا عدم صدور گواهی عدم پرداخت لزوماً در تاریخ چک, وصف کیفری چک را از بین نمی برد و موجب معافیت صادرکننده چک از تعقیب کیفری نخواهد شد.

حسین یوسفی
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

2 دیدگاه در “تلقی نادرست از چک کیفری یا به اصطلاح چک روز”

  1. سلام و احترام

    آیا اگر تاریخ صدور و مندرج در چک متفاوت باشد، چک کیفری محسوب می شود ؟
    ممنون

    1. سلام
      گرچه در این مقال تحلیل ماده ۱۳ قانون چک, مدنظر نبوده است ولی مستند به ماده استنادی مذکور, چک مورد سوال, چک وعده دار تلقی می شود و صدور آن جرم نیست و به تبع آن, صادرکننده نیز قابل تعقیب کیفری نمی باشد.

      شاد و قانون مدار باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.