جشن چهارشنبه سوری_ مصاحبه با حسین یوسفی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

‍ حسین یوسفی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در گفت و گو با خبرنگار پانا در مورد چهارشنبه سوری گفت:

یکی از سنت هایی که از دیرباز در کشور ما مرسوم و معمول بوده است ، جشن چهارشنبه سوری می باشد که همچون اعیاد مختلف مورد توجه مردم ما قرار دارد ؛ چهارشنبه سوری برای خانواده ها جشن و شادی به همراه دارد به شرطی که از آن به خوبی یاد و به نیکی برگزار گردد .
متاسفانه عده ایی به بهانه چهارشنبه سوری به خود حق می دهند که قانون – اخلاق و نظم اجتماعی را به راحتی نقض نمایند و با آتش بازی و انجام اعمالی مخاطره آمیز بدون توجه به آثار و تبعات آن ، جان ، مال ، ارامش و امنیت خود و دیگران را در معرض خطر جدی قرار دهند و این جشن با سابقه چند صد ساله خود ، می رود که از ارزش ها و سنت های پسندیده فاصله بگیرد .

وی در ادامه گفت:انتظار و توقع آنست که خانواده ها نقش نظارتی خود را بر فرزندان تقویت و با نظارت شدید خود و توجه به هشدار های سازمان آتش نشانی ، نیروی انتظامی و دیگر مراجع ذیربط و تبیین فلسفه وجودی چهارشنبه سوری از آسیب ها و ضایعات حواشی جشن چهارشنبه سوری بکاهند . مردم حق دارند در آسایش زندگی کنند و با ارامش این سنت کهن را جشن بگیرند و افرادی که بخواهند با استفاده از فرصت بدست آمده آرامش و آسایش را از مردم بگیرند قانون ضمانت اجراهایی را پیش بینی کرده است .
وی تصریح کرد:در مواد ۱۲ و ۱ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب ۱۳۹۰ قاچاق ، خرید ، فروش ، نگهداری و توزیع و فروش غیر مجاز اقلام و مواد تحت کنترل جرم تلقی شده است و در ماده ۳ قانون مزبور از مواد محترقه _ناریه و منفجره به عنوان اقلام و مواد تحت کنترل نام برده شده است .
در بند ث ماده ۱۱ قانون مذکور مجازات قاچاق مواد محترقه و غیرو ۶ ماه تا ۲ سال حبس پیش بینی شده است و بند ث در ماده ۱۲ همان قانون خرید ، نگهداری ، حمل و توزیع یا فروش یا هرگونه مواد محترقه و شوک دهنده مجازات ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس می باشد .و در تبصره ماده ۱۲ قانون مورد اشاره خرید و حمل مواد محترقه غیر مجاز که برای جشن ها و مراسم استفاده می شود جزای نقدی پنج میلیون تا ده میلیون ریال ، پیش بینی شده است .
مواد محترقه در بند ز ماده ۱آیین نامه قانون یاد شده شامل انواع باروت _ مواد نور افشانی _ وسایل اتش بازی و منور ها می باشد
وی در پایان گفت: اضافه می نمایم چنانچه فرد علاوه بر ارتکاب جرائم پیش بینی شده که اشاره گردید برای دیگران نیز ایجاد مزاحمت کند یا به جان مال و نوامیس مردم ، تعرض نماید ؛ مجازات جرایم اخیر نیز بر او اعمال می گردد . البته در پایان باید به نقش بی بدیل مطبوعات و اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و روشنگری دقیق، شفاف و به موقع در این زمینه ، اشاره نمود./انتها

#مریم_جمالی_راد
خبرگزاری پانا|خوزستان
@pakho

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.