تصویب استفساریه گویای مجلس – جناب استاد بهمن کشاورز

❇️ تصویب استفساریه گویای مجلس

🔴 نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، رد صلاحیت منتخب نمایندگی مجلس پس از اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان را نپذیرفتند.

🍀♦️🍃🔴☘🔴🍃♦️🍀

🔴 نمایندگان درپاسخ به این پرسش استفساریه که آیا شورای نگهبان می‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه، صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آراء او را باطل نماید، چنین پاسخ دادند که:

🍀 خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور در تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات وبعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت«قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۲۲ آبان ۱۳۷۸ مجمع تشخیص محلت نظام» این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده این مدارک طبق ماده ۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد.

🍀♦️🍃🔴☘🔴🍃♦️🍀

🔴 به‌موجب اصل نود ونهم قانون اساسی، شورای نگهبان، نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری،ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را به عهده دارد.

🍀 به این ترتیب در اصل لزوم نظارت شورای نگهبان بر انتخابات بحث و مناقشه‌ای نیست، اگر جایی بحثی باشد در خصوص تعریف انتخابات و مبدا و انتهای آن فرایند است. مصوبه مجلس محترم به‌اندازه کافی گویا و روشن است.

🍀♦️🍃🔴☘🔴🍃♦️🍀
@keshavarzbahman

🔴 تنها چیزی که می‌توان اضافه کرد این است که صلاحیت کاندیداها پیش از رأی‌گیری بررسی می‌شود و چنانچه صالح باشند موردتأیید قرار می‌گیرند.

🍀 سپس انتخابات برگزار می‌شود وضمن برگزاری انتخابات نیز شورای نگهبان و هیات نظارت برجریان و فرآیند آن نظارت دارد و اگر مشکلی وجود داشته باشد، حسب مورد به رفع اشکال یا ابطال جزئی و کلی آراء اقدام خواهد کرد.

🍀♦️🍃🔴☘🔴🍃♦️🍀

🔴 اما پس از آنکه شورای محترم نگهبان صحت و سلامت انتخابات را اعلام کرد قاعدتا رابطه مراجع نظارتی و شورای نگهبان با فرآیند انتخابات قطع می‌شود؛ زیرا در این حالت ما با منتخبان و برگزیدگان مواجه هستیم و به عبارت دیگر اگر کسی سؤال کند«انتخابات در چه مرحله‌ای است»پاسخ خواهد شنید«انتخابات تمام شد».

🍀 به این ترتیب مجالی برای اظهارنظر شورای محترم نگهبان چه در خصوص صحت فرآیند انتخابات و چه در مورد صلاحیت کاندیدا«که اینک نماینده منتخب است» باقی نمانده است. البته این معنا قبلا نیز روشن بود وگمان می‌رود در این خصوص نکاتی نیز گفته شده است.

🍀♦️🍃🔴☘🔴🍃♦️🍀

🔴 گویا در نوبت قبلی نیز شورای محترم نگهبان از تأیید و تنفیذ مصوبه مجلس خودداری کرده بود به نظر می‌رسد موضوع باید به مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.

🍀 درخصوص زمان اجرای قانون تفسیری باید گفت اصل بر عطف بماسبق نشدن آن است، مگر آنکه در خود قانون تأثیر آن به‌گذشته تصریح شود.

🔺روزنامه آرمان-۱۲بهمن🔺
@keshavarzbahman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.