روش صحیح نقل و انتقال خودرو

مراحل نقل و انتقال خودرو زا می توان (به ترتیب) در سه بخش بیان کرد:

۱) تنظیم قرارداد ۲) مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو ۳) مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

تنظیم قرارداد (مبایعه نامه)

انتقال خودرو

همانند سایر معاملات میان افراد، در نقل و انتقال خودرو نیز ابتدا فروشنده و خریدار باید قراردادی میان خود داشته باشند که ضمن آن اصول انجام معامله با توافق طرفین، به امضا می رسد. مواردی مانند مشخصات کامل و جامع خودرو خریداری شده (مدل، رنگ، وسایل موجود خودرو، تک سوخت یا دوگانه سوز بودن آن و …)، تعهدات طرفین نظیر قیمت تمام شده، نحوه و مراحل پرداخت آن از سوی خریدار، زمان تحویل خودرو (به همراه بیمه شخص ثالث و کارت سوخت و ابزار آن و …) از سوی فروشنده به خریدار، توافق بر زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو، تکلیف فروشنده به پرداخت تمام بدهی های خودرو اعم از عوارض سالانه شهرداری (مخصوص سواری و وانت دوکابین) و مالیات (مخصوص همه وانت ها و سواری های کار)، زمان حضور در در دفترخانه و هر آنچه که عرف، جهت منافع هر دو نفر ایجاب می کند.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک

اصل، قاعده و بهینه ترین روش آن است که فروشنده و خریدار (قبل از حضور در دفاتر اسناد رسم)، با حضور در مراکز تعویض پلاک و ارائه مدارک و مستندات اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید برای خریدار، کنند. در این مراکز ضمن ارائه خودرو به کارشناسان، باید مدارک لازم را ارائه کنند. مانند مدارک شناسایی فروشنده و خریدار، برگ سبز خودرو، بنچاق به نام فروشنده (بنچاق قطعی منقول) و برگ کمپانی، معاینه فنی، ارائه مدارک مربوط به احراز آدرس و محل سکونت خریدار (نظیر سند منزل با اجاره نامه با کد رهگیری و قبوض برق و تلفن).

چند نکته

در صورتی که به هر دلیل فروشنده یا خریدار یا هر دو، نخواهند یا نتوانند به همراه یک دیگر، جهت تعویض پلاک مراجعه کنند، می توانند با مراجعه به دفترخانه، اقدام به تنظیم وکالت نامه جهت تعویض پلاک کنند.

وکالت تعویض پلاک، وکالتی است که با امضای آن از سوی فروشنده، خریدار، به عنوان نماینده و وکیل وی (و بدون نیاز به حضور فروشنده) به مراکز تعویض پلاک مراجعه و مراحل ذکر شده را طی می کند و پس از تعویض پلاک خودرو؛ مجدداً به همراه فروشنده- جهت تنظیم سند قطعی خودرو به دفترخانه مراجعه می کنند. (در این حالت فروشنده، دوبار در دفترخانه حاضر می شود).

هزینه های تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور یک سان و بر اساس جداول مالیاتی است. این هزینه ها «حق الثبت و مالیات نقل و انتقال (ویژه دولت) و حق التحریر (مخصوص دفترخانه)» است که برای هر خودرو و با هر مدل، مبلغ متفاوتی است

وکالت فروش خودرو، وکالتی است که پس از امضای آن در دفترخانه دیگر نیازی به حضور فروشنده در مراکز تعویض پلاک و پس از آن، در دفترخانه نیست. هزینه تنظیم این نوع وکالت، از حالت قبل بیش تر است.

با توجه به مسئولیت های صاحب پلاک خودرو و امتیازات منفی در قوانین جدید، پیشنهاد می شود در صورت تنظیم هر گونه وکالت خودرو اولاً فروشنده ضمن توافق با خریدار، درخواست درج «مهلت تعویض پلاک» در وکالت نامه تنظیمی را کند و ثانیاً حتی الامکان، ضمن تقاضا از مسئولین دفترخانه از اعطای حق توکیل به خریدار، خودداری کند و در هر صورت وکالت نامه از لحاظ اعتبار، دارای محدودیت هایی است. بنابراین، توصیح می شود تا جایی که ممکن است، از خرید و فروش وکالتی پرهیز شود و در صورت انجام وکالت، سریع تر نسبت به قطعی کردن مورد وکالت اقدام شود.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

تعویض پلاک

مطابق با قوانین و مقررات موجود کشور، پس از تعویض پلاک خودرو، فروشنده و خریدار موظف به حضور در دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند قطعی خودرو، هستند. مدارکی که جهت تنظیم سند قطعی مورد نیاز است عبارت است از: برگ سبز جدید (شناسنامه خودرو) و تاییدیه نقل و انتقال خودرو (صادره در مراکز تعویض پلاک)، بنچاق قبلی و یا برگ کمپانی (به نام فروشنده)، اصل مدارک شناسایی فروشنده و خریدار، بیمه نامه شخص ثالت و کارت سوخت، برگ مفاصاحساب پرداختی عوارص سالانه شهرداری (تا پایان سال قبل، برای سواری ها و وانت های دوکابین).

اما نکاتی که در این مرحله لازم به ذکر است:

۱) در حال حاضر، دفاتر اسناد رسمی تکلیفی در خصوص اخذ مالیات مشاغل (وانت ها و سواری های کار) و عدم خلافی خودرو، ندارند. بنابراین شایسته است خریدار این موارد را تا زمان تحویل خودرو به وی، از فروشنده مطالبه کند. فروشنده نیز موظف به تسویه کامل آن است. (عدم خلافی از طریق مراکز پلیس + ۱۰ و مالیات از طریق دفاتر پیشخوان دولت قابل پرداخت و تسویه است).

۲) هزینه های تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور یک سان و بر اساس جداول مالیاتی است. این هزینه ها «حق الثبت و مالیات نقل و انتقال (ویژه دولت) و حق التحریر (مخصوص دفترخانه)» است که برای هر خودرو و با هر مدل، مبلغ متفاوتی است.

بر اساس عرف موجود، پرداخت سهم دولت بر عهده فروشنده و پرداخت حق دفترخانه بر عهده دو طرف معامله (بالمناصفه) است مگر اینکه، فروشنده و خریدار برخلاف آن، توافق کرده باشند که در این صورت عمل به توافق در اولویت بوده و محترم خواهد بود.

بخش حقوق تبیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.