سهم صفر درصدی استان ها از تراکنش پایانه‏ های اینترنتی و موبایلی

نکته مهم در آمار منتشر شده از سوی شاپرک در رابطه با تراکنش‎ها به سهم تراکنش‎های اینترنتی و موبایلی در استان‎های کشور غیر از تهران بر می‎گردد و در حالی که ۸ درصد تراکنش‏ها در تهران از طریق پایانه‎های اینترنتی و ۳۴ درصد هم از طریق پایانه‎های موبایلی انجام شده است، سهم پایانه‎های موبایلی در سایر استان‎ها تقریبا صفر و سهم پایانه‎های اینترنتی کمتر از یک  درصد بوده است.
بر اساس آمارهای شرکت شاپرک در اردیبهشت سال جاری حدود ۹۴۰ میلیون تراکنش از سراسر کشور روی هر سه درگاه پرداخت (موبایلی، پایانه فروش و اینترنتی) انجام شد که ۳۶ درصد آن در استان تهران و ۶۴ درصد آن در سایر استان‎های کشور صورت گرفته است این نسبت نشان می‏دهد میزان بازدهی پایانه‎ها در استان تهران به شکل معناداری بیشتر از سایر استان ها بوده است.
بر این اساس ارزش ریالی تراکنش‎های انجام شده بر بستر شاپرک در اردیبهشت ماه سال جاری  حدود ۹۹۴ هزار میلیارد ریال  است که ۳۴۱ هزار میلیارد ریال آن در استان تهران بوده است.
همچنین در بحث تنوع تراکنش‏ها در میان کانال‎های پرداخت آمار منتشره نشان می‎دهد پایانه‎های فروش در استان تهران در اردیبهشت ماه گذشته حدود ۲۰۰ میلیون تراکنش را مدیریت کرده‎اند که از این میزان، ۸۱ درصد تراکنش خرید، ۱۲ درصد پرداخت قبض و خرید شارژ و ۶ درصد مانده گیری بوده است.
این در حالی است که در سایر استان‏ها با ثابت ماندن سهم تراکنش‎های خرید، سهم پرداخت قبض نسبت به تهران ۳ درصد کاهش و سهم مانده گیری نیز نسبت به تهران ۳ درصد افزایش را نشان داد.بر اساس این آمار، همچنین از ۳۲۴ میلیون تراکنش انجام شده در استان تهران (به استثنای مانده گیری پایانه های فروش)، ۵۸ درصد تراکنش‏ها توسط پایانه‏های فروش، ۸ درصد توسط پایانه‎های اینترنتی و ۳۴ درصد توسط پایانه‎های موبایلی انجام شده است.
 این در حالی است که در سایر استان‎ها ۹۹ درصد تراکنش‏ها توسط پایانه‎های فروش انجام شده است (با توجه به این نتایج به نظر می رسد بخش اعظم ۷۲۴ پایانه موبایلی و ۱۶ هزار پایانه اینترنتی در استان تهران قرار دارد و در سایر استان ها استفاده از این پایانه ها به هیچ وجه قابل قیاس با استان تهران نیست.
با توجه به این آمار الگوی استفاده از پایانه‏ها در استان تهران با سایر استان ها تفاوت‏های چشمگیری دارد و این امر می تواند گویای این نکته باشد که استان تهران در استفاده از تکنولوژی‎های پرداخت نسبت به سایر استان‏ها پیشرفته‎تر عمل می‎کند. در نتیجه این ناهماهنگی در سیستم پرداخت بین استان‏ها مشاهده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.