شرایط اعطای مرخصی به زندانیان و چگونگی استفاده از آن

شرایط اعطای مرخصی به زندانیان و چگونگی استفاده از آن

شرایط اعطای مرخصی به زندانیان و چگونگی استفاده از آن‌
بخشنامه به کلیه واحدهای قضایی سراسر کشور همان‌طوری که استحضار دارند اعطای مرخصی به زندانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی باعنایت به رأفت و عطوفت اسلامی‌، رویّه و در آیین‌نامه ۱¤¤زندان‌ها¤، ۱¤۱¤زندان‌ها آمده است‌؛ لکن با توجه به‌تجارب چند سال گذشته‌، مصلحت ایجاب می‌کند، دادن مرخصی به زندانی محدودتر و همراه باشرایطی باشد که ذیلاً یادآوری می‌نماید:

۱٫ مرخصی به عنوان امتیاز و تشویق زندانی به رعایت مقرّرات زندان و اصلاح اخلاقی اومی‌باشد که در موارد طولانی پس از تحمّل حداقل یک‌سال از مجازات قطعی حبس به تشخیص‌شورای طبقه بندی زندان و به پیشنهاد رئیس و پس از موافقت قاضی ناظر اجرای حکم در هرسال ده روز معیّن می‌گردد و بنا به تشخیص مسؤولان زندان در مواردی که احتمال سوء استفادهاز مرخصی وجود دارد ممکن است زندانی در ایام مرخصی تحت الحفظ باشد.

۲٫ آن دسته از زندانیان که در مدت تحمّل کیفر در زمینه حفظ قرآن مجید با التزام عملی به سایراحکام‌، توفیقاتی به دست آورند علاوه بر ده روز مرخصی سالیانه‌، می‌توانند به ازای حفظ هرجزء قرآن از سه روز مرخصی با
رعایت شرایط ذکر شده در آیین‌نامه ۱¤¤زندان‌ها¤، ۱¤۱¤زندان‌هااستفاده کنند.

۳٫ محکومان به حبس ابد و محکومان به بزه‌های کلاهبرداری‌، چک بلا محل بیش از ده میلیون‌ریال‌، جعل‌، استفاده از سند مجعول‌، اختلاس‌، ارتشا، سرقت‌، سرقت مسلحانه‌، جاسوسی‌، اقدام‌علیه امنیت کشور، دایرکنندگان مراکز فساد و محکومان به اجرای حدود الهی مشمول مفاد این‌بخشنامه نمی‌باشند. ۴٫ زندانیان واجد شرایطی که از مرخصی موضوع این بخشنامه استفاده می‌نمایند فقط درمحدوده‌ای مجاز به تردّد هستند که از طرف مرجع قضایی در برگ مرخصی آنان معیّن شده است‌.ضمناً تاریخ شروع مرخصی و خاتمه آن و نیز محل تردّد در برگ مرخصی قید و زندانی باید هرروز با حضور در مرجع انتظامی محل‌، برگ مرخصی را ممهور به مهر آن مرجع انتظامی نماید.

۵٫ زندانیانی که در انقضای مدت مرخصی‌، خود را معرفی نکنند، طبق ماده ۵۴۷ قانون مجازات‌اسلامی و تبصره آن‌ با آنها رفتار خواهد شد. ۶٫ به منظور تعهد و تضمین کافی نسبت به بازگشت زندانی‌، قاضی ۱¤¤ناظر زندان‌¤، ۱¤۱¤ناظر زندان‌، متناسب با نوع‌جرم‌، اقدام به اخذ تأمین از محکوم‌ٌعلیه زندانی خواهد نمود. ضمانت اجرای این تأمین همانندضمانت اجرای مقرّر در آیین دادرسی کیفری خواهد بود. محمد یزدی‌ رئیس قوه قضاییه‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.