۳۰ وکیل از قوه قضاییه امضای الکترونیکی گرفتند

میزان– حمید شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه گفت: حدود ۲۲۴ عنوان خواسته بدوی و اعتراض و تجدیدنظرخواهی، ۶۱۸ هزار دادخواست، ۲۳۰ هزار اظهارنامه از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت شد که این میزان حدود ۶۵ درصد دادخواست هایی است که در مرکز استان انجام می شود.
شهریاری درباره سامانه ثنا نیز گفت: این سامانه جهت ابلاغ الکترونیکی راه اندازی شده که براساس ماده ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری جدید اجرایی شده است.
براساس قانون آیین دادرسی کیفری جدید مراجعان به قوه قضائیه موظف هستند ایمیل و تلفن همراه خود را از طریق ثبت نام در اختیار قوه قضاییه قرار دهند و به سامانه ثنا مراجعه و ثبت نام کنند. در اینجا اطلاعات شخص را دریافت خواهیم کرد و این سامانه برای دریافت اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی  است که به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و اگر پرونده ای تشکیل شود از اطلاعات شخصی آنان استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: برای اینکه این ثبت نام همراه با احراز هویت باشد، سه روش پیش بینی شده است؛ در مرحله اول وارد دفاتر شده و کد وارد می شود و احراز هویت شکل می گیرد که امیدواریم از طریق کارت هوشمند ملی احراز هویت از روش های امن انجام شود. که در این مورد هماهنگی های اولیه انجام شده است.
پس از احراز هویت، اشخاص، صاحب حساب کاربری خواهند شد. سپس به سامانه ابلاغ مراجعه می کنند و می توانند ابلاغ های خود را از طریق اینترنت مشاهده کنند و امیدواریم ابلاغ های الکترونیکی به وسیله تلفن همراه به سامان برسد که اتفاقی بسیار مهم در قوه قضاییه است.
شهریاری افزود: در حال حاضر پایلوت امضای الکترونیکی برای وکلا در قوه قضاییه در حال انجام و امضای الکترونیکی برای ۳۰نفر اعطا شده است.
وی گفت: سال گذشته ۳ و نیم میلیارد تومان به مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه اختصاص داده شد که این تنها ۱۰ درصد بودجه مصوبه مجلس بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.